Folk Festival ’09 Music Schedule
The Folk Festival is getting closer, so it’s time to start planning who you’re going to see and when. Take a look at this year’s lineup and schedule…
Friday, October 9
Ukrop’s / First Market Bank Stage
6:30 – 7:00 pm | Opening Remarks |
7:00 – 7:45 pm | Wylie & The Wild West |
8:00 – 8:45 pm | Paul Williams & The Victory Trio |
9:00 – 10:00 pm | Swamp Dogg |
Altria Stage
7:45 – 8:30 pm | Virginia Heritage Awards |
8:45 – 9:30 pm | Debashish Bhattacharya |
9:45 – 10:30 pm | Martin Hayes & Dennis Cahill |
Richmond Times-Dispatch Dance Pavilion
8:00 – 9:15 pm | Jeffery Broussard & The Creole Cowboys |
9:30 – 10:30 pm | Samba Mapangala & Orchestre Virunga |
Saturday, October 10
Ukrop’s / First Market Bank Stage
12:00 – 12:45 pm | Martin Hayes & Dennis Cahill |
1:00 – 1:45 pm | Swamp Dogg |
2:00 – 2:45 pm | Jeffery Broussard & The Creole Cowboys |
3:00 – 3:45 pm | Clinton Fearon & The Boogie Brown Band |
4:00 – 5:00 pm | Wylie & The Wild West |
5:30 – 6:15 pm | Trouble Funk |
7:30 – 8:15 pm | Samba Mapangala & Orchestre Virunga |
8:30 – 9:15 pm | Jerry Douglas Band |
9:30 – 10:30 pm | Bob French’s Original Tuxedo Jazz Band |
Altria Stage
12:00 – 12:45 pm | Paul Williams & The Victory Trio |
1:00 – 1:30 pm | North Bear |
1:45 – 2:30 pm | Debashish Bhattacharya |
2:45 – 3:45 pm | Steel Bars & Bottlenecks: Masters of Slide Guitar |
4:00 – 4:45 pm | Sounds of Korea |
5:00 – 5:45 pm | Martin Hayes & Dennis Cahill |
7:30 -8:15 pm | Sounds of Korea |
8:30 – 9:15 pm | Jorge Negron’s Master Bomba Ensemble |
Dominion Stage
12:00 – 12:45 pm | Phil Wiggins & Corey Harris |
1:00 – 1:45 pm | Aubrey Ghent |
2:00 – 2:45 pm | Fiddle & Mandolin Traditions |
3:00 – 3:45 pm | Sophia Bilides Trio |
4:00 – 4:45 pm | Paul Williams & The Victory Trio |
5:00 – 5:45 pm | Jerry Douglas Band |
6:00 – 6:45 pm | La Gran Banda |
7:00 pm | Gerloff/Parch Parade w/No BS Brass Band to Brown’s Island |
Richmond Times-Dispatch Dance Pavilion
12:00 – 1:00 pm | La Gran Banda |
1:15 – 2:15 pm | Bob French’s Original Tuxedo Jazz Band |
2:30 – 3:30 pm | Samba Mapangala & Orchestre Virunga |
3:45 – 4:45 pm | Swamp Dogg |
5:00 – 6:15 pm | Jeffery Broussard & The Creole Cowboys |
7:45 – 8:45 pm | Clinton Fearon & The Boogie Brown Band |
9:15 – 10:30 pm | Trouble Funk |
CenterStage Virginia Folklife Stage
12:00 – 12:45 pm | Reverend Frank Newsome |
1:00 – 1:45 pm | Moges Seyoum |
2:00 – 2:45 pm | Virginia Gospel Traditions |
3:00 – 3:45 pm | Church organ traditions w/ Dennis Stephens |
4:00 – 4:45 pm | Paschall Brothers |
5:00 – 6:15 pm | Maggie Ingram & The Ingramettes |
MWV Family Stage
12:00 – 1:00 pm | Global Voices: Songs of Love, Home & Hope |
1:15 – 1:45 pm | Yodeling 101 w/ Wylie Gustafson |
2:00 – 2:45 pm | Lloyd Arneach |
3:00 – 3:30 pm | North Bear |
3:45 – 4:30 pm | Khogzhumchu |
4:45 – 5:30 pm | Don Roy Trio |
Genworth Parawing (Up the Hill)
12:00 – 12:45 pm | George Turman |
1:00 – 1:45 pm | The Richmond Indigenous Gourd Orchestra |
2:00 – 2:45 pm | Harmonica 101 w/ Phil Wiggins |
3:00 – 3:45 pm | Chris Fuller & Frank Coleman |
4:00 – 4:45 pm | Lloyd Arneach |
Documentary Film Program in the National Park Service Visitor Center
12:00 – 12:57 pm | Powerhouse for God (57 min) |
1:05 – 1:27 pm | All the Past We Leave Behind (22 min) |
1:35 – 2:03 pm | Hinduism and the Song of God: A Modern Interpretation of the Bhagavad Gita (28 min) |
2:15 – 2:45 pm | Slide show/lecture with Jimmy Price: Masonry and Historic Preservation (30 min) |
2:55 – 3:17 pm | All the Past We Leave Behind (22 min) |
3:25 – 4:15 pm | Sufi Soul – The Mystic Music Of The Islam (50min) |
4:25 – 4:55 pm | Stone Carvers (30 min) |
5:05 – 5:57 pm | Legacy of the Spirits (52 min) |
Sunday, October 11
Ukrop’s First Market Bank Stage
12:15 – 1:00 pm | Phil Wiggins & Corey Harris |
1:15 – 2:15 pm | La Gran Banda |
2:30 – 3:30 pm | Aubrey Ghent |
3:45 – 4:30 pm | Khogzhumchu |
4:45 – 5:30 pm | Jorge Negron’s Master Bomba Ensemble |
5:45 – 6:30 pm | Bob French’s Original Tuxedo Jazz Band |
Altria Stage
12:00 – 12:45 pm | Paul Zarzyski & Wylie Gustafson |
1:00 – 1:45 pm | Sounds of Korea |
2:00 – 3:00 pm | Global Percussion Traditions |
3:15 – 4:15 pm | Debashish Bhattacharya |
4:30 – 5:15 pm | Sophia Bilides Trio |
Dominion Stage
12:00 – 12:45 pm | Don Roy Trio |
1:00 – 1:45 pm | Sophia Bilides Trio |
2:00 – 2:45 pm | Khogzhumchu |
3:00 – 3:45 pm | Phil Wiggins & Corey Harris |
4:00 – 5:00 pm | Clinton Fearon & The Boogie Brown Band |
5:15 – 6:00 pm | Aubrey Ghent |
Richmond Times-Dispatch Dance Pavilion
12:15 – 1:00 pm | Jorge Negron’s Master Bomba Ensemble |
1:15 – 2:15 pm | Clinton Fearon & The Boogie Brown Band |
2:30 – 3:45 pm | Jeffery Broussard & The Creole Cowboys |
4:00 – 5:00 pm | La Gran Banda |
5:15 – 6:30 pm | Wylie & The Wild West |
CenterStage Virginia Folklife Stage
12:00 – 12:30 pm | Virginia Indian Drum & Dance |
12:45 – 1:15 pm | Cantor Irena Altschul |
1:15 – 2:00 pm | Larnell Starkey and the Spiritual Seven |
2:15 – 3:00 pm | Nader Majd |
3:15 – 3:45 pm | Crowns of Richmond: African-American church hat fashion show |
4:00 – 4:45 pm | Joel Rubin Ensemble |
5:00 – 6:00 pm | The Hummingbirds |
MWV Family Stage
12:00 – 12:45 pm | High Country Voices: From the Northern Plains to Central Asia |
1:00 – 1:45 pm | Virginia Musical Icons |
2:00 – 2:45 pm | Paul Zarzyski & Wylie Gustafson |
3:00 – 3:45 pm | Lloyd Arneach |
4:00 – 4:45 pm | Don Roy Trio |
Genworth Parawing (Up the Hill)
12:00 – 12:45 pm | Spoon playing 101 w/ Bob Zentz |
1:00 – 1:45 pm | Lloyd Arneach |
2:00 – 2:45 pm | The Richmond Indigenous Gourd Orchestra |
3:00 – 3:45 pm | The Company Store |
4:00 – 4:45 pm | Bob Zentz |
Documentary Film Program in the National Park Service Visitor Center
12:00 – 1:00 pm | The Gefilte Fish Chronicles (60 min) |
1:10 – 1:32 pm | All the Past We Leave Behind (22 min) |
1:45 – 2:42 pm | Talking through Walls: How the Struggle to Build a Mosque United a Community (57 minutes) |
2:55 – 3:25 pm | Slide show/lecture with Jimmy Price: Masonry and Historic Preservation (30 min) |
3:35 – 3:57 pm | All the Past We Leave Behind (22 min) |
4:10 – 4:39 pm | The Angel That Stands By Me: Minnie Evans’ Paintings (29 min) |
4:50 – 5:47 pm | Rebuilding the Temple: Cambodians in America (57 min) |
-
Recommend this
on Facebook -
Report an error
-
Subscribe to our
Weekly Digest
There is 1 reader comment. Read it.